Pořídit si vlastní byt je i přes rostoucí platy stále složitější. Člověk s průměrnou českou mzdou si na starší třípokojové bydlení teoreticky našetří za 8 let a 9 měsíců – tedy za předpokladu, že za tuto dobu neutratí ani korunu za nic jiného. Bude mu to trvat o dva měsíce déle než před rokem, spočítal Deník na základě údajů inzertního webu a novin Annonce.

„Trend posledních let pokračuje, průměrná cena českých bytů 3+1 meziročně stoupla téměř o desetinu,“ říká Lenka Černá, ředitelka Annonce. A jelikož mzdy poskočily jen o sedm procent, cesta k vlastnímu bydlení se logicky opět prodloužila.

„I podle našich dat ceny inzerovaných bytů dlouhodobě rostou, přestože se jejich průměrná plocha postupně snižuje,“ přidává se Michael Matyáš z REALCITY.

Drsná Praha i Brno

Nejdelší dobu budou na byt vydělávat Pražané, přestože mají suverénně nejvyšší platy. Zabere jim to 14 let a 11 měsíců. Útěchou jim může být, že je to o 11 měsíců kratší doba než před rokem.

„Je to dáno i tím, že byty v nejdražších částech města jednoduše docházejí. Letos se nabízejí v méně lukrativních lokalitách než loni, ubylo hlavně bytů v městských částech Praha 1 a Praha 7,“ poznamenává Lenka Černá.

I v několika dalších krajích a velkých městech se doba teoretického šetření na byt za poslední rok zkrátila.

Platí to například pro druhou nejdražší lokalitu v zemi, pro moravskou metropoli. Na starší byt o dispozici 3+1 si Brňan s průměrnou jihomoravskou mzdou vydělá za 13 let a 10 měsíců. Což je o osm měsíců kratší doba než před rokem, kdy Deník spolu s Annoncí tento ukazatel naposledy počítal.

Levné Ústí a Ostrava

Za nejkratší dobu si naopak na byt vydělají lidé v Ústeckém kraji. Tamní starší „tři plus jednička“ vyjde v průměru na milion korun.

Druhé nejlevnější byty se pak nabízejí v Moravskoslezském kraji, ale lidé si na ně musí připravit o půl milionu víc než na Ústecku.