České dámy, které oslavily 65. narozeniny a dosud je nepřepadla závažná nemoc, stráví v dobrém zdraví průměrně dalších 8,5 roku života. Pánové pak 7,6 roku.

To na první pohled nevypadá tak úplně zle.

Když se ale tato čísla srovnají se situací jinde v Evropě, ukáže se, že máme stále co dohánět. Ženy v EU totiž žijí ve zdraví v průměru o rok déle, evropští muži dokonce o dva. Ještě více rozdíl vynikne při pohledu na severské národy: Norové a Norky či Švédi a Švédky tráví v seniorském věku ve zdraví skoro 16 let, vyplývá z analýzy projektu Evropa v datech.

V interaktivní podobě si data můžete proklikat zde:

Umíráme později

Abychom ale nebyli tak pesimističtí: i ve střední Evropě žijeme stále zdravěji, nezanedbáváme tolik prevenci, lékařská péče se zlepšuje. A tak častěji přežíváme první infarkty i první ataky rakoviny, zejména jsou-li včas diagnostikovány.

S tím souvisí, že výrazně klesá i úmrtnost: v České republice podle Eurostatu nyní umírá 1206 obyvatel na každých sto tisíc lidí. V roce 1994 to přitom bylo o šest set lidí více, v roce vstupu do Unie pak tato hodnota činila 1541.

„Existuje úzký vztah mezi prodlužující se délkou života a mírou úmrtnosti. Zvyšování délky života může být důsledkem prevence, ochrany zdraví, zlepšování zdravotní péče a tak dále,“ komentuje statistiky Ondřej Májek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Co nás nejvíc kosí

Nejvíce Čechů každoročně umírá na nemoci oběhové soustavy. Počítají se mezi ně choroby související s vysokým krevním tlakem, cholesterolem, cukrovkou či kouřením. Ročně jim podlehne kolem 570 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Druhou největší skupinou smrtících diagnóz je pak rakovina se 277 zemřelými na každých sto tisíc obyvatel.

 

V interaktivní podobě si data můžete proklikat zde:

Deník se na základě dat Evropy v datech a Eurostatu podíval i na to, jak se v úmrtnosti liší jednotlivé tuzemské regiony NUTS 2, tedy „nadkraje“.

Moravskoslezsko a severozápad Čech patří k neslavným evropským premiantům v úmrtích na cukrovku (náleží jim 4. a 6. místo mezi téměř třemi sty evropskými regiony). Jihozápad země pak dominuje v úmrtích na rakovinu ledvin (1. nejhorší v Evropě), střední Čechy jsou v této diagnóze 4. Hlavní město Praha zase neslavně vede v úmrtích na novotvary slinivky břišní.