Od roku 1998 jsou hybnou silou Novoměstské filharmonie a za tu dobu ji přivedli k mnoha úspěchům na prestižních soutěžních přehlídkách doma i v zahraničí. Orchestr koncertoval v několika zemích Evropy, letos na jaře doprovázel i proslulého klavírního virtuosa Lukáše Vondráčka.

Cena festivalu bude tedy ve správných rukách. Irena a Jaroslav Rybáčkovi se tím navíc zařadí po bok skladatele Luboše Sluky, Václava Rabase nebo klavíristy Jaroslava Šarouna.

Již více než 20 let stojíte v čele Novoměstské filharmonie. S jakým předsevzetím jste v roce 1998 orchestr přebírali? Můžete vzpomenout na důležité okamžiky tohoto období?
Budete se asi divit, ale nabídku vést orchestr jsme dostali na pravé vesnické zabijačce. Ano, zní to neuvěřitelně, byla to náhoda, nebo osud, kdo ví?! Tehdejší vynikající ředitel novoměstské ZUŠ Miloslav Vondřejc nás poprosil, zda bychom mohli vést školní orchestr za dlouhodobě nemocného dirigenta Dušana Vrchoslava. Do své péče jsme přijali kvalitní 25členný orchestr, který se postupně rozrostl až do dnešní podoby symfonického orchestru se zhruba 65 hráči. Důležitými okamžiky pro orchestr byly určitě mezinárodní soutěže a festivaly a především setkání s významnými umělci, kteří nás obohatili svým hudebním uměním.

Jak byste jednou větou současnou Novoměstskou filharmonii charakterizovali?
Mladý orchestr milující vášnivě hudbu, který svým hudebním nasazením dokáže předat publiku emoce, umí jej rozesmát, rozplakat, rozezpívat i roztančit.

Letos jste doprovázeli světově uznávaného klavíristu Lukáše Vondráčka. Co vám z uměleckého hlediska spolupráce přinesla?
Spolupráce s Lukášem Vondráčkem byla fascinující, životní zážitek pro diváky i pro hráče Novoměstské filharmonie. Termíny koncertů jsme s ním domlouvali již dva roky dopředu, jelikož jeho kalendář je naprosto přeplněný, každý týden koncertuje v jiné zemi, de facto žije v letadlech, hotelech a koncertních sálech. Hudebně byl strhující, ty čtyři dny zkoušek a koncertů strávené v jeho přítomnosti jsou nezapomenutelné! Navíc je úžasné, že i přesto, že patří mezi současné nejlepší klavíristy světa, tak zůstal velmi skromným člověkem plně oddaným hudbě. Velmi obdivujeme jeho talent, píli, koncentraci a zápal, tím vším nás všechny v Novoměstské filharmonii inspiroval k další poctivé práci.

Prozradíte své hudební sny či přání?
Hudebních i osobních snů a přání máme spoustu, ale nebudeme je prozrazovat, jelikož věříme, že stejně jako když z nebe padá hvězda a člověk si přitom něco přeje, nemá o tom mluvit, jen si to přání má uložit do srdce…a ono se pak časem určitě splní.